Cena za energię dynamicznie się zmienia, dlatego tak trudno jest obliczyć samemu koszty ogrzewania domu. Kalkulator jest w tym przypadku nieocenionym wsparciem, które pozwala szybko i w prosty sposób poznać cenę, jaką trzeba zapłacić za komfort termiczny w swoim budynku. Wpływa na nie nie tylko klasa energetyczna obiektu, ale też przewód grzewczy do rur – a raczej jego rodzaj czy średnica.

Co wpływa na koszt ogrzewania domu?

Koszt ogrzewania domu zależy od wielu różnych czynników – w tym od sposobu użytkowania instalacji grzewczej. Już tylko obniżając wymaganą temperaturę pomieszczeń o 1 stopień Celsjusza, można zmniejszyć zużycie paliwa o około 7%. Jeśli jednak użytkownik zaniedba konserwację kotła grzewczego, wtedy może to skutkować zanieczyszczeniem całej jego powierzchni grzewczej po stronie wodnej oraz spalinowej. To z kolei powoduje spadek skuteczności przekazania ciepła do wody grzewczej, podniesienie temperatury spalin nawet o 20 stopni, a także obniżenie sprawności pracy o 1%.

Zawilgocenie przegród obiektu również ma wpływ na koszty ogrzewania domu. Kalkulator w takim przypadku powinien uwzględniać także sposób wentylacji pomieszczeń. Na podstawie przeciętnych wskaźników zapotrzebowania ciepła dla wybranych rodzajów budynków oraz aktualnych cen paliw czy nośników energii, można oszacować koszty eksploatacji wybranego systemu. To z kolei okazuje się bardzo pomocne przy wybieraniu danego systemu. Łatwiej jest też dobrać właściwy przewód grzewczy do rur.

Jak obliczyć cenę ogrzewania domu?

Obliczenia należy wykonać jako przemnożenie wskaźnika EK przez powierzchnię użytkową domu i koszt wytwarzania energii. Ten ostatni zależy z kolei od zastosowanego źródła ciepła. Tradycyjne wyliczenia mogą być jednak bardzo skomplikowane dla przeciętnego laika. Dlatego dobrym wyborem będzie skorzystanie z intuicyjnego kalkulatora kosztów.

Wystarczy tylko uzupełnić dane dotyczące budynku i sprawdzić szacunkowy koszt dotyczący inwestycji w system grzewczy. Trzeba podać cenę prądu w PLN/kWh, powierzchnię obiektu w m2 oraz klasę energetyczną budynku w kWh/ m2/ rok. Kalkulacja przedstawia roczne zużycie energii, koszt eksploatacji systemu grzewczego czy wielkość systemu fotowoltaiki potrzebna do zbilansowania zużycia energii w celu minimalizowania kosztów eksploatacji do 0 PLN.

W zestawieniu kalkulacji otrzymuje się też wynik łącznych kosztów zakupu materiałów do wykonania ogrzewania podłogowego, a nawet łączną, maksymalną moc systemu grzewczego, gdy wszystkie strefy są załączone. Łączny pobór prądu, kiedy wszystkie strefy są załączone, także pozwala obliczyć kalkulator. Koszty ogrzewania domu nie są więc takie trudne do wyliczenia. Warto jednak pamiętać, że mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej.

Przewód grzewczy do rur, który obniży koszty ogrzewania domu, a także prosty w obsłudze kalkulator kosztów oferuje firma TERMOFOL — producent mat i folii grzewczych. Dzięki nim użytkownik może oszacować cenę swojej inwestycji i dokładnie zastanowić się nad jej wykonaniem.