Hala sportowa jest bez wątpienia obiektem marzeń większości gmin czy klubów sportowych. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, ile może wynosić koszt budowy hali sportowej. Omówione zostanie także, od czego on zależy.

Czy można oszczędzić na hali?

Koszt budowy hali sportowej można przynajmniej częściowo pokryć z funduszy polskich i/lub unijnych. Oznacza to, że instytucje samorządowe mogą znacząco zredukować wydatki na ich budowę. Jednak dofinansowanie pokryje maksymalnie 70% wydatków kwalifikowanych.

Od czego zależy koszt budowy hali sportowej?

Przede wszystkim od jej rozmiarów. Jeśli korzysta się z projektów typowych, będzie to główny czynnik. Są to projekty gotowe, identyczne dla każdego klienta. W większości przypadków ten sam schemat hali sportowej dostępny jest po prostu w różnych rozmiarach.

Wpływ mają także użyte materiały. Im lepszej są jakości i im rzadziej występują, tym cena będzie wyższa. Jednak nie warto na nich oszczędzać. Jakościowe materiały zapewnią użytkowanie hali na całe dekady.

O jakich kwota mowa?

Koszt budowy hali sportowej nie jest tym samym, co koszt projektu typowego. Ten drugi może kosztować dwadzieścia tysięcy złotych albo nawet więcej. Z kolei koszt budowy to wyłącznie koszt realizacji projektu. Tu kwoty są znacznie mniejsze. W ich skład wchodzą cztery etapy. Najtańsze są roboty stanu zerowego, to jest budowa fundamentów czy warstw podposadzkowych. Koszt może wynosić około ćwierć tysiąca złotych.

Najdroższy jest etap drugi, czyli roboty stanu surowego zamkniętego. W tym momencie wykonuje się wszelkie konstrukcje, a także okna, dachy i drzwi. Jest to etap najbardziej złożony i z tego wynika jego cena. Zwyczajowo kosztuje on około tysiąca złotych.

Następnym etapem, wartym około 500 złotych, jest wykończenie. Na koniec pozostaje doprowadzenie wszelkich instalacji. Ten etap cenowo zbliżony jest do drugiego, jednak przeważnie jest odrobinę tańszy.